Sklekovi
© Julian Sarracino / Red Bull Content Pool
Fitness Training

Zašto su sklekovi važni i kako da ih pravilno izvodiš?

U istoriji sporta, a naročito rekreativnog, postoji nekoliko vežbi koje su uvek aktuelne.
Piše: Milan Zarić
3 min readObjavljeno:
Svakako da je najveći razlog za tako nešto njihova efikasnost i funkcija koju kao sredstvo treninga obavljaju. Jedna od takvih vežbi su i sklekovi, u čije će te tajne i detalje uputiti Milan Zarić, master profesor sporta i fizičkog vaspitanja.
Ne mogu vam sa sigurnošću reći kada i kako su nastali, ali su se definitivno prvo pojavili u vojsci kao neizostavni deo fizičke i vaspitne obuke. Danas ih rade baš svi, i muškarci i devojke, pomoći će vam da smršate, povećate mišićnu masu, poboljšate funkcionalne sposobnosti, važno je da znate kako u koju svrhu da ih iskoristite.
Sklekovi

Sklekovi

© Privatna arhiva

Sklekovi su vežba koja primarno angažuje grudne mišiće (M. pectoralis major pars clavicularis; M. pectolaris major) zatim triceps (M. triceps brachii), prednji deo ramenih mišića (M. deltoideus pars anterior) kao i međurebarne mišiće (M. serratus anterior). Međutim, tokom rada sklekova većina mišića trupa i ruku su angažovani kao stabilizatori i omogućavaju pravilnu formu izvođenja. Ovo znači da su sklekovi vežba koja jača i trbušne mišiće.
Izvođenje ove vežbe ne zahteva posebnu opremu ili sprave, međutim, istraživanje koje je u Beogradu 2012. godine sprovedeno govori da čak 80% ispitanika sklekove radi nepravilno. Najčešće ili tipične greške kod većine njih bili su, previše spušten core, nepravilan položaj leđa, loše postavljene šake u odnosu na laktove i nepravilan položaj glave.
Kako pravilno izvoditi sklekove?
Zauzmite ležeći položaj, licem prema podlozi, opruženih nadlaktica i sa osloncem na šake raširene u projekciji ramena (može i šire ili uže u zavisnosti koji tip skleka radite) dok su stopala spojena ili blago razdvojena.
- Udahnite i savijte laktove približavajući grudni koš podlozi bez pregibanja donjeg dela leđa.
Sklekovi

Sklekovi

© Privatna arhiva

- Opružite nadlaktice i zauzmite početni položaj.
- Izdahnite vazduh na kraju pokreta.
Promenom nagiba grudnog koša opterećenje se usmerava na različite snopove grudnih mišića:
- Podizanje grudnog koša ciljano angažuje donji snop velikog grudnog mišića.
- Položaj sa izdignutim stopalima angažuje klavikularni snop velikog grudnog mišića.
Promenom širine šaka menjate način opterećenja velikog grudnog mišića:
- Široko postavljeni dlanovi izoluju spoljašnji snop velikog grudnog mišića.
- Usko postavljeni dlanovi izoluju sternalni snop velikog grudnog mišića i većim delom mišić nadlaktice odnosno triceps.
Shvatite sklekove ozbiljno, ne potcenjujte njihovu efikasnost, analizirajte svaki pokret, ispravite eventualne nedostatke i to će vam se višestruko isplatiti!
PROČITAJ JOŠ IZ RED BULL SVETA: